To już dziś. Koniec Rzeplińskiego w TK. Musi ustąpić po blisko dekadzie

0
fot. PAP / Wojciech Pacewicz

Dzisiaj kończy się 9-letnia kadencja prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Andrzeja Rzeplińskiego. Jego miejsce sędziego w Trybunale zajmie Michał Warciński.

Od wtorku TK kierować będzie p.o. prezesa, którego prezydent wskaże – jak wynika z najnowszych przepisów – „spośród sędziów Trybunału o najdłuższym stażu pracy w sądownictwie powszechnym lub administracji państwowej szczebla centralnego na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa”.

Będzie to sędzia Julia Przyłębska, która została wybrana do TK już za rządów PiS, w grudniu zeszłego roku. Tymczasem w wywiadzie dla „Do Rzeczy” Andrzej Duda, komentując działania odchodzącego prezesa TK, powiedział, że było to „kompletne bezprawie”.

Rzepliński, który był kandydatem PO, został wybrany przez Sejm na sędziego TK 18 grudnia 2007 roku. Ślubowanie przed prezydentem Lechem Kaczyńskim złożył w styczniu 2008 roku. Na funkcję prezesa TK został powołany już przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w grudniu 2010 roku. W ubiegłym stuleciu był członkiem PZPR.

Według zapowiedzi, po odejściu z Trybunału Konstytucyjnego Rzepliński planuje wrócić do pracy akademickiej.

Chwileczkę...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here