Featured Na sygnale Polska i Polacy Wiadomości 

Prokuratorzy Tuska w opałach! PK: „Wyciągniemy wnioski ws. zaniechań sprzed 6 lat”

Udostępnij ten artykuł znajomym!

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej naprawią poważne błędy i zaniechania, które popełniono sześć lat temu – podała Prokuratora Krajowa.

Dodała, że odstąpienie przez prokuratora od wykonania sekcji zwłok, wbrew obowiązującym przepisom, naraża go na poważne zarzuty karne.


„Decyzja o konieczności zbadania wszystkich ciał ofiar katastrofy z dnia 10 kwietnia 2010 roku jest trudna dla wszystkich, także dla prokuratorów” – podała Prokuratora Krajowa w komunikacie ogłoszonym w sobotę na swej stronie internetowej.

„Poważne błędy i zaniechania”

W komunikacie potwierdzono, że „poważne błędy i zaniechania, których dopuścili się prokuratorzy sześć lat temu” skutkują postępowaniem karnym, które prowadzone jest przez Prokuraturę Krajową – ws. niedopełnienia obowiązków i utrudniania postępowania przez funkcjonariuszy publicznych-prokuratorów, w zakresie niepodjęcia decyzji o przeprowadzeniu sekcji zwłok ofiar katastrofy.

Przeprowadzenie w Polsce sekcji zwłok było obowiązkiem prokuratorów wojskowych; śledztwo ma wyjaśnić, dlaczego zaniechano sekcji i kto ewentualnie ponosi za to odpowiedzialność – dowiedziała się nieoficjalnie PAP w prokuraturze.

Prokuratura powołuje się na art. 209 Kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że prokurator albo sąd mają obowiązek zarządzić sekcję, jeżeli zachodzi podejrzenie, że śmierć nastąpiła w wyniku przestępstwa.

Według nieoficjalnych informacji medialnych, 14 listopada na Wawelu ma nastąpić ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich. W sumie ma dojść do 83 ekshumacji. Rodziny 17 ofiar nie godzą się na ekshumację swych bliskich. Część zapowiada złożenie do sądu zażaleń na decyzję prokuratury oraz wniosków o zaniechanie tych działań.

interia.pl

NewsWeb.pl
NewsWeb.pl
Napisz do nas: redakcja@newsweb.pl
JAK TO SKOMENTUJESZ? ⇓POLUB NAS, BY WIEDZIEĆ WIĘCEJ!

POLECAMY

Leave a Comment

UDOSTĘPNIEŃ