SMOLEŃSK Będą ekshumacje wszystkich ofiar! „Mnóstwo nieprawidłowości, a nawet przestępstw”

Specjalny zespół śledczych z Prokuratury Krajowej podjął decyzję o ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, które do tej pory nie zostały jeszcze ekshumowane – informuje RMF FM.

Będą ekshumacje wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej – z wyjątkiem tych osób, których szczątki były już badane w trakcie śledztwa. To najnowsze decyzje specjalnego zespołu śledczych z Prokuratury Krajowej, kierowanego przez zastępcę prokuratora generalnego Marka Pasionka.

Zespół Śledczy numer 1 w marcu przejął śledztwo od prokuratury wojskowej.

Do prac zespołu zaangażowano dodatkowych ekspertów. Jak przekazała RMF FM rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, „nawiązano kontakty ze znanymi ośrodkami naukowymi w Europie w celu przeprowadzenia dodatkowych badań i ekspertyz”. Co to za ośrodki i eksperci – tego nie ujawniła.

Jak się okazuje, służby działające pod poprzednią władzą, dopuściły się masy nieprawidłowości. Wiele ofiar spoczywa w niewłaściwych grobach.

Mam nadzieję, że autopsje przyniosą nową wiedzę i nowy materiał w śledztwie. To nie tylko naprawienie zaniedbań – uważa z kolei Jacek Świat, mąż Aleksandry Natalli-Świat. Coś więcej niż zaniedbanie. Bo moim zdaniem ówczesna prokuratura popełniła ewidentne przestępstwo – dodaje.

RMF FM

Chwileczkę...