ZAGŁOSUJ. Czy popierasz pobieranie pieniędzy za udzielanie sakramentów? [CENNIK]

Papież Franciszek wielokrotnie podkreślał, że jego Kościół jest Kościołem ubogim. Jak mają się te słowa do sytuacji w Polsce, gdzie w wielu parafiach obowiązują nieoficjalne stawki za udzielenie sakramentów, które bywają wręcz absurdalnie wysokie? Nijak. Podkreślił to zresztą w środę sam papież podczas zamkniętego spotkania z biskupami.

– Papież powiedział, że parafia ma być żywym organizmem, a nie urzędem. Chodzi o to, żeby ludzi nie odpychać głupim gestem ani słowem. Kiedy para chce zawrzeć związek małżeński, a ksiądz pokazuje im „cennik”, to, według papieża, jest to karykatura duszpasterstwa – zdradził bp Tadeusz Pieronek, jeden z uczestników rozmowy z Franciszkiem.

Ile księża chcą za sakramenty? Odpowiedź na to pytanie najłatwiej ustalić dzięki portalowi colaska.pl. Jego administratorzy zebrali od wiernych informację o cennikach w aż 10,1 tys. parafiach – na ich podstawie można ustalić, ile kosztuje dany sakrament.

Czy popierasz pobieranie pieniędzy za udzielanie sakramentów?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Oczywiście, odpowiedź nie będzie dotyczyła całego kraju. Nieoficjalne cenniki nie są przecież ujednolicone i zależą od konkretnego kościoła, są też księża, którzy faktycznie biorą od wiernych „co łaska”, a wtedy podanie standardowej kwoty za sakrament jest niemożliwe.

Kierując się informacjami z colaska.pl, „Superbiz” podaje rozpiętość cen danej posługi między parafią najtańszą a najdroższą w Polsce.

CENNIK KOŚCIELNYCH POSŁUG:

ŚLUB:
50 – 2000 zł

CHRZEST:
20 – 501 zł

POGRZEB:
50 – 6000 zł

WYDANIE ZAŚWIADCZENIA:
2 – 201 zł

ZAMÓWIENIE MSZY ŚW.:
10 – 300 zł

WYPOMINKI:
5 – 200 zł

Chwileczkę...