Donald Tusk: „Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski”. „To ziemia brudna i biedna”

6

Tak, to ten Donald Tusk jest autorem tych wstrząsających słów tytułowych. Tak, to ten człowiek przez wiele lat był premierem naszego kraju, a w 2020 roku ma zamiar brać udział w wyborach prezydenckich.

Dlaczego Donald Tusk i założona przez niego Platforma Obywatelska zawsze zalecała młodym Polakom emigrację? Dlaczego pozwalała im napędzać obcą gospodarkę? Dlaczego podejmowała dziesiątki prozachodnich decyzji szkodzących Polakom i polskiej gospodarce? Odpowiedzi sam Tusk udzielił już dawno. Bo przecież „Polskość to nienormalność”, a Polska „to ziemia przegrana, brudna i biedna”

„Jak wyzwolić się z tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od urodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność – takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać… Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski – tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem!” – to tekst Donalda Tuska dla miesięcznika ZNAK z roku 1987 (nr. 11-12 str. 190).

Czy człowiek do tego stopnia gardzący polskością i Polakami chce naszego dobra? Czy chce dobra kraju? Czy wreszcie autor takich słów godzien jest sprawować jakąkolwiek funkcję państwową? Odpowiedzi na te – przyjmijmy – retoryczne pytania wszyscy udzielmy sobie we własnym zakresie.

6 KOMENTARZE

    • No pewnie najlepiej być anonimowym to takie proste prawda? Przecież nie tylko pis ma dość Tuska to są też ugrupowania opozycyjne do PiS. Straszne jak ktoś wszędzie widzi pis,PiS,PiS to musi być frustrujące.

      82

      7

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here