Łapy precz od Polski! Komisja Europejska wszczyna postępowanie. „Sprawdzimy czy Polska przestrzega zasad państwa prawa”

Pierwszy Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował, że po „orientacyjnej” debacie o sytuacji w Polsce, która odbyła się w KE zdecydowano o wszczęciu procedury oceny, czy w Polsce zagrożone jest funkcjonowanie państwa prawa.

Zdecydowaliśmy, że Komisja Europejska rozpocznie wstępną ocenę przestrzegania zasad państwa prawa w Polsce – powiedział Holender Timmermans.

Decyzja Komisji jest zaskoczeniem. Wiele wskazywało na to, że przesłanie z Brukseli będzie inne – jedynie o rozpoczęciu dialogu. Uruchomienie procedury to pierwszy taki przypadek w historii Unii Europejskiej. Została ona uzgodniona w marcu 2014 roku.

Oznacza to, że Unia Europejska po raz pierwszy w swojej prawie 23-letniej historii ingeruje w politykę państwa członkowskiego do tego stopnia. Nastroje w Narodzie Polskim są burzliwe, głównie ze względu na wzrastające zachowania patriotyczne. KE powinna mieć to na uwadze, zwłaszcza że w opinii publicznej już pojawiły się komentarze jakoby Komisja Europejska ryzykowała zostanie stroną w konflikcie politycznym w Polsce. Całe zamieszanie toczy się oczywiście wokół Trybunału Konstytucyjnego.

NewsWeb.pl

NewsWeb.pl

Napisz do nas: redakcja@newsweb.pl

JAK TO SKOMENTUJESZ?
loading...